Bayram öncesi dönemlerde ya da mevsim geçişlerinde koltuk temizliği konusu sürekli gündeme gelmektedir. Zira böyle zamanlarda yaşam alanlarının yenilenmeye ve temizlenmeye ihtiyaç duyduğu bilinmektedir. Koltuklar ise üzerinde insanların en fazla zaman geçirdiği aksesuarlar arasında yer almaktadır. Dolayısıyla koltukların temiz olması, insanların da daha az mikropla temas etmesi anlamına gelmektedir. Bu noktada koltuk temizliği için gerekli olan kimyasal malzemeler ön plana çıkmaktadır. Koltuk temizliği işlemi sırasında kullanılacak olan temizleyicilerin özenle seçilmesi şart olmaktadır.

Koltuğun kumaş özelliklerine uygun bir kimyasal temizleyicinin seçilmesi önemli bir husus olarak karşımıza çıkmaktadır. Yine koltuğun üretiminde kullanılan diğer malzemelerin özelliğine uygun bir şekilde kimyasal temizleyiciler seçilmiş olmalıdır. Aksi takdirde koltuklar yok yere aşırı yıpranacaktır. Teknolojinin gelişmesine paralel olarak çok sayıda etkili kimyasal temizleyicilerin de hayatımıza girdiği bilinmektedir. Koltuk temizliği işleminin alanında profesyonel bir hizmet sunabilme kapasitesine sahip olan bir firmaya yaptırılması, koltuğunuzun özelliklerine en uygun olan kimyasallarla yıkanmasını sağlayacaktır. Böylece hangi tür kimyasal temizleyiciyi seçmeliyim tarzında bir sorunla da karşılaşmamış olursunuz.

Adım adım koltuk temizliği nasıl olur

Günümüzde koltuk temizliği söz konusu olduğunda karşımıza çok sayıda alternatif seçenek çıkmaktadır. Zira bu alanla ilgili olarak hizmet sunan çok sayıda farklı firma bulunmaktadır. Ancak bu hususta kaliteli bir şekilde hizmet sunabilen bir firmadan koltuk yıkama hizmeti satın almak önem kazanmaktadır. Bu doğrultuda koltuklarınızın doğru bir şekilde temizlendiğinden emin olmak için profesyonel bir deste almanız şart olmaktadır. Şayet evde bu işi kendiniz yapacaksanız, size birkaç ipucu verebiliriz:

  • Su ve deterjanı derin bir su kabında karıştırın
  • Deterjanın iyice erimesini bekleyin
  • Beyaz renkli ve pamuklu bir bezi karışımla iyice ıslatın
  • Koltukların yüzeyini sert olmayacak bir şekilde ovalayarak silin
  • 5-10 dakika kadar bekleyin
  • Koltuk yüzeyini deterjandan arındırmak için ıslak bir bezle durulama işlemi yapın

Koltuk temizliği işleminde dikkat edilmesi gerekenler

Günümüz itibariyle koltuk temizliği işleminin yapılması sırasında bazı hususlara dikkat etmek şart olmaktadır. Zira ancak bu sayede sorunsuz bir koltuk temizliğinin yapılması mümkün olmaktadır. Bu noktada öncelikle koltuğun kumaştan mı deri malzemesinden mi üretildiği kontrol edilmelidir. Çünkü koltuğun üretilmiş olduğu malzemenin özelliğine göre bir temizlik işlemi yapılmalıdır. Şayet deri koltuksa; özel üretilmiş olan deterjanlarla temizlenmesi tavsiye edilmektedir. Kumaş koltuk için ise; doğal malzemelerle gönül rahatlığıyla temizlemek söz konusu olmaktadır. Yine koltuk yüzeyinin aşınmaması için kullanılan bez ve deterjanların özelliklerine de dikkat etmek şart olmaktadır. Görüldüğü üzere koltuk yıkama işlemi oldukça karmaşık ve zor bir işlemdir. Bundan dolayı bu konuyla alakalı olarak profesyonel bir hizmet satın almak önem kazanmaktadır. Sektörde yıllardır varlığını sürdüren firmamız, sorunsuz ve mükemmel bir koltuk temizliği hizmetini sizlerle buluşturmaktadır.