Check Out Oda Temizliği Nedir, Nasıl Yapılmalı?

//Check Out Oda Temizliği Nedir, Nasıl Yapılmalı?

Check Out Oda Temizliği Nedir, Nasıl Yapılmalı?

Check Out Oda Temizliği Nedir?

Türkçe karşılığı çıkış yapmak anlamına gelen check out, turizm ve otelcilikte kullanılan tabirlerden biridir. Müşterinin otelden ayrıldığını belirtir. Otellerde check-in yapan, yani otele yeni gelen müşterilerle ilgili belirli ön hazırlıklar ve temizlik işlemleri yapıldığı gibi, boşalan odalar da belli prosedürlerin uygulanması ile temizlenerek, bir sonraki müşteri için hazır hale getirilir. Bu yapılan temizlik uygulamalarına check out temizliği denir. Check out oda temizliği nedir? sorusuna cevap verebilmek için  temizlik sırasında yapılan işlemleri incelemek gerekir.

Check Out Oda Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Temizlenecek odaya gelen temizlik görevlisinin oda kapısına, odada temizlik yapıldığına dair levhayı asmasıyla başlayan temizlik uygulamaları, öncelikle çıkış yapan müşterinin herhangi bir eşyasının kalıp kalmadığını incelemesiyle devam eder. Daha sonra iyi bir havalandırmaya olanak sağlamak için pencereler açılır. Temizlik aşamasına gelindiğinde ise;

  • Kullanılmış yatak takımları toplanır.
  • Sigara içilmişse küllükler toplanır.
  • Odanın çöp kutusu boşaltılır.
  • Bardaklar gözden geçirilip yıkanır.
  • Banyo ve tuvalet hijyen esaslarına uyularak temizlenir.
  • Temiz yatak takımlarıyla usulüne uygun olarak yatak yapılır.
  • Zemin, halılar ve mobilyalar temizlenir.

Bu aşamalar tamamlandıktan sonra temizlik görevlisi yaptığı işlemleri son kez gözden geçirdikten sonra, oda temizlik raporu düzenler. Daha sonra havalandırma amacıyla açılmış olan cam ve perdeler kapatılıp, odanın ışıkları söndürülerek temizlik işlemleri tamamlanır. Check out oda temizliği nedir? sorusunun cevabı, bu uygulamaların eksiksiz yapılması ve kullanımı sonlandırılan odaların düzenli olarak bakımıdır. Oda temizlik hizmetleri, profesyonel otel işletmeciliğinin kurallarla belirlediği yöntemlerin eksiksiz uygulanmasıdır. Personeller otel müşterisinin konaklaması sırasında, önceden belirlenmiş ilke ve prensipler doğrultusunda görev yaparlar.

Tüm temizlik personeli, check out oda temizliği nedir? Nasıl yapılır? Konusunda belirli eğitim programlarına katılarak, profesyonel kat hizmetleri konusunda eğitilmektedir. Müşteri çıkışları ve yeni müşterilerin giriş zamanı aralığında yapılan temizlikler, otellerin müşteri nezdindeki itibarlarını belirleyen en önemli husustur. Bu sebeple temizlik işlemleri azami dikkat gerektiren ölçülerde yapılıp denetlenmektedir. Odaların temizliklerinin bitmesinin ardından, kat şefleri temizlik yapılan tüm odaları dolaşarak, yapılan temizliğin usulüne uygun yapılıp yapılmadığını denetler. Böylece, yapılan temizliğin kontrolü sağlanmış ve odanın bir sonraki müşteri için hizmete hazırlanmış olması sağlanır.

 

2018-05-13T15:38:32+00:00