Baca Temizliği Hangi Periyotlarla Yapılır?

//Baca Temizliği Hangi Periyotlarla Yapılır?

Baca Temizliği Hangi Periyotlarla Yapılır?

Bacalar, yakıtların yanması sonucu meydana gelen ve insan sağlığına zararlı olabilecek gazların atılmasına yarayan bir sistem olduğundan baca temizliği işleminin düzenli olarak yapılması sağlık açısında oldukça önemlidir. Bacalar; yüksek ısı, yangın, kimyasal etkiler, buhar ve korozyona karşı dayanıklı yapılar olup bu nedenle sağlam olması gereken malzemelerden üretilmektedir. Yakıt etkisinin yüksek olması, ısıtma maliyetininse düşük olması ve çevrenin sağlığına olumlu etkide bulunulması açısından bacaların belirli aralıklar ile temizlenmesi mutlaka gerekli bir işlemdir. Bu noktada firmamızın sunduğu baca temizliği hizmeti müşterilerimize periyodik temizlik işlemlerinde yardımcı olmaktadır.

Periyodik olarak gerçekleştirilen baca temizliği işlemi sayesinde hem baca tutuşmalarının önüne geçilmekte hem de %20-30 civarında tasarruf sağlanmaktadır. Bu nedenle yılda en az bir kez baca temizliğinin gerçekleştirilmesi oldukça önemlidir. Katı yakıt bacalar yılda en az 2 kez, restoran ya da otel gibi büyük mutfak sistemlerinin olduğu bacalar ise 3 ile 6 ay arasında profesyonel çalışanlar tarafından temizlenmelidir.

Baca Temizliği İşlemi Nasıl Yapılır?

Periyodik olarak yapılması önemli olan baca temizliği işlemi hizmetinde başlıca;

  • Bacaların iç kısımlarının temizlenmesi ve gerekliyse tekrar kurulması,
  • Yemekhane, mutfak bacası, kömür bacası ve soba bacası gibi bacalar çelik fırça ile yılda iki kez kış gelmeden ve kış ortasında temizlenmelidir.

Bu temizlik sonrasında ise büyük tasarruf sağlanarak çevreye verilen karbon monoksit oranının da düşmesi sağlanmaktadır. Ayrıca baca yüzeylerinde ziftlenmeler de önlenerek bacalardan kaynaklanabilecek yangın ve zehirlenmelerin de önüne geçilmiş olur. Kalorifer bacaları dışında alev borularının da temizlenmesigerekmektedir. Bu temizlikler aksatılmadan periyodik olarak yapıldığında büyük ölçüde tasarruf sağlanmaktadır.

Baca Temizliği Çeşitleri;

Periyodik olarak gerçekleştirilenbaca temizliği işlemlerinin birden fazla baca çeşidi için ayrı çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar başlıca;

  • Doğalgaz baca temizliği,
  • Yağlı kanal baca temizliği,
  • Endüstriyel baca temizliği,
  • Şömine bacası temizliği,
  • Havalandırma kanalı temizliği,
  • Filtre temizliği olarak sıralanabilmektedir.

Yağlı kanal baca kullanan işletmelerin belirli aralıklarla bacalarını temizletmesi gerekmektedir. Biz de bu hizmeti müşterilerimize sunarak periyodik temizlik hizmeti ile güvenli ve sağlıklı bir baca kullanımına yardımcı olmaktayız. Bununla birlikte profesyonel teknisyenlerimizin gerçekleştirdiği hava kanalı temizliği ile havalandırma kanallarının içerisinde biriken tozların ve polenlerin temizlenmesi hizmetlerini de sunmaktayız. Kafe, restoran ve büyük mutfaklarda kullanılan ve temizliği oldukça önemli olan filtrelerin temizliğini de ayrıca özel malzemeler kullanarak titizlikle değerli müşterilerimize sunmaktayız.

2018-09-14T09:41:30+00:00