Çalışma hayatımızın neredeyse birçoğu ofis ortamında geçer, ofis ortamının temiz olması da hem sağlığımız için hem de kaliteli bir hizmet için olmazsa olmazlar arasında yer alır. Bu yazımızda ofis odası nasıl dezenfekte edilir? Üzerinde duracağız ve alacağımız önlemler ile bu durumun nasıl üstesinden geliriz bunu açıklayacağız.

Ofis Temizliğinde Hangi Aşamaları Uygulamalıyız?

Ofis temizliği yaparken belli başlı aşamaları uygulamamız olayın akışını daha da hızlandıracaktır. Kademeli olarak ve sıralı bir şekilde belirlenmiş temizliğe başlayıp dezenfekte işlemini uygulayabiliriz.  Ofis Temizliği için aşamaları şu şekilde açıklayabiliriz;

  • İlk olarak Masaların yüzeylerinde bulunan pislikler kabaca alınmalıdır. Bu işlem öncesinde masada bulunan dosya ve evrakların toplanmasına özen göstermeliyiz. Kuru bir bez alıp, bu bezi çamaşır suyu ve nadiren de olsa tercih edilen alkole batırıp iyice sıkmalıyız. Bu bez ile masayı iyice dezenfekte edip, temizlemeliyiz ve sonunda kuru bez ile üzerinden geçerek bu aşamayı tamamlarız.
  • İkinci aşama olarak ise pencerelerin temizlenmesi vardır, sabunlu bir bez ile temizlenen pencere ardından kuru bez ile leke bırakmayacak şekilde silinmelidir. Bu aşamada perdelerde bulunan tozlar alınabilir.
  • Üçüncü aşama ise zemin temizliğidir. Zemini temizlemek için uygun bir zaman belirlemek oldukça önemlidir, zemin temizlendikten sonra hava alması gerektiği için hafta sonu yapılması önerilir. Bu aşamada ıslak silim yapılacak ise öncelikle tozlar ve yabancı maddeler temizlenmelidir. Silim aşamasından sonra ise eğer çamaşır suyu kullandıysak ortama en az 15 dakika kimsenin girmesine izin vermemeliyiz.

Dezenfekte İşlemi Neden Önemli?

Yaşadığımız çevre ve iş yerinde milyonlarca bakteri ve mikroorganizma ürer. Sağlıklı bir yaşam için oluşan bu durumların ortadan kalması gerekir, dolayısı ile dezenfekte işlemini bu amaç doğrultusunda yaparız. Eşyalara zarar veren ya da toksik barındıran maddeler var ise temizlik yaparken dikkat etmeliyiz. Aksi durumda dezenfekte işleminin bir faydası olmaz ve bakterilerin daha da çoğalmasına neden olur. Renksiz ve kokusuz maddeler kullanmamız çevrede yaşayan insanlar için iyi olacaktır. Normal dezenfekte işlemi çevreye koku yayabilir. İnsanların rahatsız olmaması adına böyle bir önlem alınabilir.