Hijyenik Halı Yıkama İşlemi Nasıl Yapılmalı?

//Hijyenik Halı Yıkama İşlemi Nasıl Yapılmalı?

Hijyenik Halı Yıkama İşlemi Nasıl Yapılmalı?

Profesyonel şekilde yapılacak olan hijyenik halı yıkama işlemi merak edilen konular arasında yer almaktadır. Halıların kaliteli şekilde yıkanabilmesi ve hijyenik sonuçlar alınması için otomatik makineler içerisinde yıkanması önemlidir. Evde yıkama işlemi yapılırken özellikle dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Yıkama işleminin derinlemesine temizlik sağlayabilmesi için uygun malzemeler ile yıkama işleminin yapılması gerekir.

Öncelikle halıların üzerinden bulunan toz ve kalıntıların halının içerisine geçmesini engellemek adına süpürme işleminin yapılması gerekir. Aksi durumda ıslatma sırasında toz ve kalıntılar halıların tüyleri arasına sıkışarak daha derinlere inebilir. Bu durumda hijyen açısından sorunlar yaşanmasına neden olabilir. Süpürme işleminin itinalı şekilde yapılmasının ardından yıkama işlemine başlanabilir.

Halı Yıkama Aşamaları;

Uygulanacak olan her aşama halı yıkama işleminin kaliteli şekilde yapılabilmesi için önemlidir. Süpürme işleminin tamamlanmasının ardından ıslatma işlemi yapılmalıdır. Halının tamamının ıslanması halinde üzerine dökülecek olan halı şampuanı ile yıkanması sağlanabilir. Özellikle kaliteli ve antibakteriyel şampuanların tercih edilmesi hijyen açısından önemlidir.

Otomatik makineler ile yapılan yıkama işlemleri daha etkili olmaktadır. İmkan olmaması halinde fırça yardımı ile yapılacak olan yıkama işlemleri de daha yoğun fırçalama ile istenilen sonucun alınmasını sağlayabilir. Köpürtme işleminin ardından yapılan fırçalama işlemleri halıların tüyleri içerisinde bulunan kirlerinde temizlenmesini sağlamaktadır.

Halılarda Durulama ve Kurutma İşlemi;

Yıkama işleminin tamamlanmasını ardından durulama işleminin özellikle şampuan kalıntısı kalmayacak şekilde bol su ile yapılması gerekir. Bu sayede halılarda oluşacak sorunların önüne geçilebilir. Bol su ile yapılan durulama işleminin ardından leke olması halinde leke çıkarıcı ürünler ile müdahale edilmesi gerekir. Fazla suyun alınması için halılar sarılarak içerisindeki suyun çıkması sağlanabilir.

Aşamaların tamamlanmasının ardından kapalı alanlarda kurutma işleminin yapılması gerekir. Güneşe karşı kurutma işlemi halıların renginin solmasına ve yapısının zarar görmesine neden olur. Bu nedenle bu konuda dikkat edilmesi ve uygun kapalı alanlarda kurutma işleminin yeterli şekilde yapılması gerekir. Bütün bu süreçler ile uğraşmak zorunda kalmak yerine profesyonel halı yıkama hizmeti almak ihtiyaç duyduğunuz her an firmamız ile iletişime geçebilirsiniz.

2018-03-13T12:07:39+00:00