Evdeki Beyaz Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir?

//Evdeki Beyaz Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir?

Evdeki Beyaz Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir?

Evde beyaz bir mutfağı herkes ister, nedeni olarak ise aşırı derece iç açıcı görüntüsüdür. Normal de çok tercih edilmiyorsa bunun nedeni ise kolay kirlenme sorunudur. Ancak hassas mutfak temizliği ile bu durumun üstesinden gelmek ise oldukça basittir. Şimdi Beyaz mutfak dolaplarına sahip olan birinin yapması gereken aşamaları sizlerle paylaşalım.

Beyaz Mutfak Dolapları Neden Sararır?

   Mutfağımız eğer beyaz bir görüntüye sahip ise dolayısı ile kirlenmesi de kolay olacaktır. Dolapların kirlenmesini önlemek için bazı çalışmalar yapabiliriz, bunlardan bahsederek yazımıza devam edelim;

  • Öncelikle güneş ışınları dolapları net bir açı ile görüyorsa sararma meydana gelebilir. Sararmanın olmaması adına yapılması gereken şey perde kullanımıdır. Genellikle güneşten etkilenen bir mutfak bunu hemen belli etmez ve zamanla sararır.
  • İkinci ve en önemli neden olarak ise ocak gelir. Yemek yaptığımızda ocaktan çıkan duman ve yağlar dolapların sararmasına neden olur. Dikkat edilmediği ve temizlenmediği zamanlarda ise bakteri oluşumu görülebilir. Önlemi için ise aspiratör kullanılmalıdır. Bu sayede duman ve yağların etkisi en aza indirilir.

Beyaz Mutfak Dolaplarını Nasıl Temizlemeliyiz?

Dolap rengimizden dolayı temizleme işlemi biraz zaman alabilir, genelde beyaz dolaplar zor çıkan lekeler ile karşılaştığında bizim işimizi oldukça zorlaştırır. Bu tarz leke ve bakterileri çıkarmak için titiz bir çalışma sergilememiz gerekmektedir. Bu çalışma ve yöntemleri maddeler halinde paylaşalım;

  • Temizleme yaparken ilk olarak deterjan ve ılık su kullanmalıyız. Lekelerin ortadan kaldırmak için yeterli olmadığı durumlarda ise diğer yöntemlere geçelim.
  • Leke çıkmıyor ise çamaşır suyu kullanmalıyız, lekelerin ortadan kalktığını ve beyazladığını göreceksiniz. Çamaşır suyunu sürekli kullanmak dolaplara zarar verebilir bu açıdan temizlik yaparken dikkat etmeliyiz.
  • Bu yöntemlerin dışında kalan ve birçok kişinin kullandığı sirkeli su da denenebilir. Bu karışım için sirke suyu ile karbonat gerekli, macun kıvamına gelecek şekilde hazırlanması ile birlikte dolaplara sürülür. Daha sonra 5 dakika beklenilir ve dolap temizlenir. Dolabınızın eskisinden daha da beyaz ve parlak olduğunu göreceksiniz.

Genel hatları ile beyaz mutfak dolapları temizliği bu şekildedir, sizlerde en uygun yöntemi seçerek biran önce başlayın.

 

2018-05-13T15:28:42+00:00