Ev Temizliği Yaparken Püf Noktalar

//Ev Temizliği Yaparken Püf Noktalar

Ev Temizliği Yaparken Püf Noktalar

Ev halkının popülasyonu ev temizliği üzerinde etkin rol oynar fakat bazen iki kişi hatta tek kişi bile yaşanan evlerde temizlik matematiğinin çözülmesi ne yazık ki oldukça zordur.

Ev işi nankör bir iştir denir ki yüzde yüz doğrudur. Elinizin her daim evinizin üzerinde olması gerekmektedir. Ev işi günlük bir rutindir ve bugünün işine yarına bırakma felsefesi üzerine kuruludur. Ev işlerinde en önemli şey sıralamadır. Çünkü yapılacak işlerin süresini azaltır ve harcanacak olan enerjiyi neredeyse yarıya indirir. Peki nedir bu sıralama ve ev temizliği yaparken püf noktalar;

Ev Temizliğinde Püf Noktalar

  • On beş günde bir perdeleri yıkamayı alışkanlık haline getirin. Perde ve tülleriniz makinede uygun programda yıkanırken sizde sirkeli bir su yardımı ile camlarınızı mikrofiber bez ile silin.
  • Camların ardından tüm ev süpürülmeli ve sonrasında toz alınmalıdır. Halılar tozları adeta emerler ve tabiri caizse içlerinde toz depolarlar. Dolayısıyla eğer önce toz alır ya da yerleri silerseniz tekrar bir toz sorunu ile karşılaşırsınız.
  • Sonrasında zemin özelliğine uygun bir deterjan ile yerler silinip kurulanmalıdır. Yerleri kurulamak ev temizliğiniz püf noktalarındandır. Çünkü böylelikle ıslak yerler bastığınızda iz kalmayacak ve sizde sinirlenmeyeceksiniz. Banyo ve mutfak temizliği en sona bırakılmalıdır. Çünkü su ve deterjan ihtiyacınızı bu iki yerden karşılayacağınız için sürekli girip çıkmanız gerekecek ve temizlediğiniz yerler tekrar toz olacaktır.
  • Son olarak ise yıkadığınız tül ve perdeler asılıp yerlere paspaslar ve halılar tekrar serilmelidir. Bu dip köşe temizliğin püf noktalarıdır fakat her gün tül perde yıkamayacağınız için günlük iş rutininizi ev süpürme silme toz alma dağınıklığı toplama gibi sıralayabilir ya da kendi düzeninize göre bir planlama yapabilirsiniz. Fakat evinizin her daim temiz düzenli ve toplu olmasını istiyorsanız depolama alanları evlerimizde oldukça büyük önem taşır çünkü ortalıkta gereksiz eşyaların bulunması evin her daim dağınık ve estetik açısından da kötü görünmesine sebebiyet verecektir.
  • Ev temizliğinin bir paşka püf noktası da temizlik yaparken kimyasallar yerine limon sirke ve karbonat kullanmanızda sağlığınız açısından faydalıdır. Sirke antioksidan özelliği ile bakteri ve milropları yok eder aynı şekilde limon ve karbonatta asidik özelliğiyle aynı işi yapar.

 

2018-05-13T15:32:30+00:00