Yeni sıfır bir daire almış veya ev değiştirmeye karar vermişseniz daha taşınmadan yapacağınız boş daire temizliği işinizi bir hayli kolaylaştıracaktır. Taşınma dertlerinin yanı sıra evin temizliği de önemli ve zaman alıcı bir durumdur. Taşınacağınız zaman eşyaları yerleştirme, evin dekorasyonunu rahatça yapabilmeniz için evin her açıdan bu duruma hazır olması gerekir. Tadilat, boya ve temizlik gibi işler eşyalar gelmeden yapılmalıdır ki planlı hareket edebilesiniz.

Boş Daire Temizleme Süresi

Boş daire temizliği süresi evin durumuna göre çabuk veya zorlayıcı olabilir. Sıfır daire de inşaattan yeni çıkmış olması nedeni ile çok tozlu ve kirli olabilir. Tadilat işlemleri bittikten sonra ev iyice temizlenmeli ve taşınmaya hazır hale gelmelidir. Daha önce kullanılmış bir daireye taşındıysanız, evden çıkan kişinin, evi bakımlı ve temiz kullanmasına ve evden çıkarken üstten bir temizlik yapmasına bağlı olarak temizlik uğraşınız ve süreniz değişebilir. Ev bakterilerle dolu da olabilir. Bu nedenle eşyalarınızı yeni evinize taşımadan önce köşe bucak temizlik yapmanızda fayda vardır. Özellikle çocuklarınız varsa bu konu çok da mühim hale gelir.

Boş Daire Temizliği Aşamaları

Planlı çalışmak her konu da en doğru olanıdır. Boş daire temizliği için de bir plan sıralaması yapmak, taşınma işlemlerinizi hem daha da kolaylaştıracak hem de hijyenik bir ev ortamı sağlamanıza yardımcı olacaktır. Bu işlemleri günlere bölmek kendinize yüklenmemeniz açısından da faydalı olacaktır.

İlk olarak duvar ve zemin de herhangi bir tadilat yapılıp yapılmayacağının tespitini yapmalısınız. Üsten bir temizlik yaparak geri de kalan boya, alçı gibi tadilat sonrasında kalabilecek kalıntıları kazıyıp temizlemelisiniz.

İkinci işlem mutfak ile başlamaktadır. Mutfak dolapları da maalesef ki uğraştırıcı olabilmektedir. Daha önceki sahibinin yağ olmuş dolapları silmemesi ve onların donması sizi çok uğraştırabilir. Dolap temizliği bittikten sonra pencere ve cam temizliğine geçebilirsiniz. İşiniz bitikten sonra zemini temiz deterjanlı su ile paspaslayıp ikinci gününüzü de bitirebilirsiniz.  Bu işlemler bittiğinde artık yapacağınız çok büyük bir temizlik aşaması kalmayacaktır.

Üçüncü gün de ise tek yapmanız gereken temiz bir su ve paspas bulundurmak. Taşıma işlemlerini gönül rahatlığı ile başlatabilirsiniz. Taşıma gününe kadar illaki eve girip çıkılacaktır. Bu nedenle ayakkabı ile girilmemesi için evde mutlaka temiz terlik bulundurmalısınız. Yaptığınız boş daire temizliği, eve yerleşme aşamasında size büyük kolaylık sağlayacaktır.

Verdiğiniz temizlik arasından sonra son işlem evi taşıma işlemidir. Taşınırken ister istemez eviniz tekrar kirlenecektir. Ama siz önleminizi alarak bu işlemden de fazla yorulmadan kurtulabilirsiniz. Taşıma esnasında işçinin ayakkabılarını çıkarmasını bekleyemezsiniz. Sırtında buzdolabı, yatak, koltuk gibi ağır eşyalar varken böyle bir durumda mümkün değildir. Bu durumda kirlenmeyi azaltmak için evin içine ve dışına temiz bez veya çarşaf serebilirsiniz. Böylece taşıma işi bittiğinde o çarşafları kaldırıp eve paspas yaptığınızda işinizi çabucak bitirmiş olacaksınız.