Banyo, temizlik açısından evimizin en hassas yeridir. Temizlendiğimiz yerin kirli olması bizi rahatsız edebilir ve ortaya olumsuz görüntülerin çıkmasına neden olur. Bu yazımızda 5 adımda banyo temizliği üzerinde duracağız ve adım adım aşamaları sizinle paylaşacağız.

Hijyenik Banyo Temizliğinin 5 Aşaması

  1. Fazlalıkların Toplanması; bu aşamada banyoda bulunan elbise tarzı şeyler ve ortamı kalabalık gösteren maddeler dışarıya çıkarılmalıdır. Kirli sepeti varsa dahi hepsi dışarıya çıkarılmalı ki ortama koku olarak etki etmesin.
  2. Fayans Temizliği; ikinci aşama ise fayansların temizlenmesi ile geçer. Fayansların arası siyah ise yani kirlilik baya fazlaysa yapmanız gereken şey çamaşır suyu ile ovalamak, bu işlemde eski bir diş fırçası kullanabilirsiniz.
  3. Deterjan Aşaması; bu kısımda ise duş kabini, klozet ve lavabo deterjan ile bekletilir. Bekleme 30 dakikadan fazla sürmemelidir ve son olarak sıcak su ile durulanmalıdır.
  4. Diğer Detayların Temizlenmesi; ayna, musluk, petek ve tezgahın temizlendiği aşamadır. Cif kullanılabilir bu aşamada nadiren de olsa çamaşır suyu denenebilir ancak çok tercih edilen bir seçenek değildir.
  5. Zeminin Temizlenmesi; son aşamadır ve yapılması gereken şey sprey kullanarak zeminde bulunan bakterileri öldürmektir. Daha sonra su tutarak bu aşama tamamlanır ve zeminde bulunan kıl, toz gibi maddelerde gitmiş olur.

Genel olarak baktığımızda banyo temizlemek için uygulanması gereken 5 adımdan bahsettik.  Bu adımları sıra ile takip etmeniz durumunda herhangi bir sorun yaşamayacaksınız. Örnek olarak ilk zemin temizliği ile başlasaydınız, çalışmanın sonuna geldiğinizde zeminin tekrar kirlendiğini göreceksiniz.

Banyo Temizliği Neden Önemli?

Bakteri ve zararlı mikroorganizmaların oluşması sağlığımıza zarar verir ve kolayca hasta olmamıza neden olur, temizlik de bu açıdan çok önemlidir. Banyo temizliği ise normal bir bölgeden daha da önemlidir. Temizlenme sırasında bu zararlı maddelerin vücudumuza teması daha kolaydır bu açıdan, banyomuzu sürekli olarak temiz tutmalıyız. Periyodik olarak temizlik yapar isek bu tarz zararlı maddelerin üreyemediğini göreceğiz. Banyo temizliğinin hassas olmasının sebebi budur ve diğer ortamlara göre daha çabuk kirlenir. Banyonuzu şimdiden temizlemeye başlasanız iyi edersiniz, sağlık hayattaki en önemli şeylerdendir çünkü.